sobota, 7 września 2013

Lektury szkolneCześć kochani! Dziś przybywam do Was z moim lekturami szkolnymi.Od razu zaznaczam, że jestem w drugiej klasie liceum z rozszerzonym polskim, tak więc myślę, że ta lista lektur jest adekwatna do poziomu i rozszerzenia.
Sprostowanie: To jest dopiero część moich lektur. Drugą część będę miała w drugim semestrze :) 

1. Adam Mickiewicz - "Pan Tadeusz"
2. Adam Mickiewicz - "Dziady cz III "
3. Juliusz Słowacki- "Kordian"
4. Zygmunt Krasiński- "Nie-Boska komedia"
5. Eliza Orzeszkowa- "Nad Niemnem"
6. Bolesław Prus-" Lalka"
7. Fiodor Dostojewski-" Zbrodnia i kara"
8. Stefan Żeromski- "Ludzie bezdomni"
9. Zofia Nałkowska- "Granica"
Czytaliście któreś z tych lektur? Co o nich sądzicie? Jestem ciekawa  Waszych spisów lektur :)


źródło zdjęcia i animacji: diaryofabookgirl.tumblr.com & theartsyaria.tumblr.com

51 komentarzy:

 1. mam nadzieję że pokochasz "Zbrodnię i karę". "Kordian" i "pan Tadeusz" to były dla mnie najcięższe lektury. Tak samo jak "Ludzie bezdomni" :-) Już teraz zacznij czytać Lalkę (:

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też mam taką nadzieję. Dziękuję za "ostrzeżenie". Niedługo zacznę czytać "Lalkę" tak jak mówisz :)

   Usuń
 2. Czytam Dziady cz.II, a ty jak widać cz. III

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. "Dziady cz. II" czytałam, a teraz przede mną kolejna część "Dziadów" :)

   Usuń
 3. O! Również jestem w klasie z rozszerzonym językiem polskim! II klasa Liceum! I również mam przed sobą takie lektury - tyle że mam ich jeszcze trochę więcej...
  Liczę, że będzie nam się je dobrze czytało <3
  Już teraz czytam "Cierpienia młodego Wertera"

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nasz polonista powiedział, że to dopiero część lektur. Drugą listę poda nam już wkrótce :) "Cierpienia młodego Wertera" również czytam, ale tylko fragmenty :3

   Usuń
 4. Czytałam je wszystkie (no dobra, z wyjątkiem "Nad Niemnem" :D), najbardziej podobała mi się "Zbrodnia i Kara" oraz "Granica" i te dwie gorąco polecam. "Ludzie bezdomni" i "Lalka" jak dla mnie są najsłabsze z tej listy :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. o "Zbrodni i karze" czytałam wiele opinii i nie mogę się doczekać, żeby przeczytać ę książkę :)

   Usuń
 5. Na rozszerzeniu tak mało lektur? Ja jestem po podstawie i miałam wszystko z tego, chociaż "Nad Niemnem" tylko we fragmentach. Polecam "Lalkę" i "Zbrodnię i karę", nieźle czyta się też "Dziady" :))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W poście już wyjaśniłam, że to jest dopiero część moich lektur :) Później będę miała ich jeszcze więcej. Słyszałam, że "Zbrodnia i kara" to jedna z lepszych lektur :)

   Usuń
 6. Też jestem w drugiej klasie, nie mam rozszerzonego polskiego, a moja lista lektur jest dłuższa. Dużo dłuższa, nawet podzielona na pół. Zbrodnię i Karę miałam w zeszłym roku i straaasznie mi się ją czytało, aż w końcu stwierdziłam, że nie dam rady przeczytać tego do końca :P Zamiast Ludzi Bezdomnych mamy coś innego, ale nie pamiętam już co :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A no bo widzisz, mój spis lektur podzielony jest na części. To jest właśnie jedna z nich :)

   Usuń
 7. Jestem ciekawa 'Lalki', ponieważ mój brat miał okazje przeczytac i bardzo ją chwalił.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja również jestem ciekawa tej książki, zwłaszcza, że natknęłam się na wiele opinii- tych dobrych i tych złych na temat "Lalki".

   Usuń
 8. O lekturach szkolnych nawet nie chce słuchać/czytać, gdyż po prostu ich nigdy nie trawiłam i do tej pory czuje do nich niechęć, chociaż od dawna skończyłam swoją szkolną edukacje.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też za nimi nie przepadam, choć zdarzają się lektury, które na długo zapadają w pamięci, choć muszę przyznać- książki wolę wybierać sobie sama :)

   Usuń
 9. Jedyne lektury, których jeszcze nie przeczytałam to Nad Niemnem i Granica. Zdecydowanie spośród tych wszystkich najmilej wspominam Lalkę.
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jestem bardzo ciekawa "Lalki" oraz "Zbrodni i kary" :) Mam nadzieję, że te książki mnie nie rozczarują :3

   Usuń
 10. Powinnam powiedzieć, że czytałam wszystkie (miałam profil z rozszerzonym polskim), no ale nie będę kłamać :P Ale większość przeczytałam :) Żałuję tylko, że nie zdążyłam przeczytać Zbrodni i kary zanim zaczęliśmy ją omawiać w szkole - potem już wiedziałam co się stanie i zdemotywowało mnie to do czytania, a szkoda bo to naprawdę świetna książka.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. "Zbrodnia i kara" to podobna najlepsza lektura w liceum (tak twierdzi większość blogowiczów i mój chłopak). Właśnie na tą książkę czekam najbardziej :)

   Usuń
 11. Bardzo dobry zestaw lektur, same ciekawe pozycje. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam nadzieję, że będzie się je równie dobrze czytało :)

   Usuń
 12. Też planowałam zrobić post z lekturami - z racji, że jestem w klasie 0 z francuskim to na tych dwóch polskich w tygodniu będziemy omawiać głównie literaturę francuską :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ooo to fajnie <3 Ja również uczę się francuskiego, ale nie na rozszerzeniu ;)

   Usuń
 13. Szkołę mam już za sobą dawno, ale wtedy nie czytałam lektur, a tylko streszczenia :) Teraz nadrabiam w całości przeczytała "Pana Tadeusza", "Dziady", "Kordian" , "ludzie bezdomni", a nigdy nie udalo mi się przeczytać "Granicy" :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja czytam lektury w całości, bo mam bardzo wymagającego polonistę i na pewno nie poradziłabym sobie czytając tylko streszczenia :) Choć przyznam, że w gimnazjum kilka lektur ominęłam :)

   Usuń
 14. Ja miałam tę samą listę lektur, wszystkie je przeczytałam, zakochałam się w "Zbrodni i karze" :) Będziesz miała jeszcze pewnie "Mistrza i Małgorzatę" (ale to już chyba w trzeciej klasie, nie pamiętam xD), który również powinien Ci się spodobać :D

  Miłych lektur!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przeczytałam opis "Mistrza i Małgorzaty" i masz rację, że książka powinna mi przypaść do gustu :) Mam nadzieję, że wkrótce będę miała okazję sięgnąć po tą książkę ;)

   Usuń
 15. "Zbrodnia i Kara" - świetne. "Lalki" nie czytałam, ale po omówieniu w liceum nabrałam na to ochoty :D

  OdpowiedzUsuń
 16. Nominowałam się do Liebster Award :) szczegóły u mnie ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję bardzo <3 Wkrótce odpowiem na nominację.

   Usuń
 17. Czytałam wszystko, jedynie "Pana Tadeusza" i "Dziady" we fragmentach. Wiele świetnych lektur przed Tobą, zwłaszcza dobrze wspominam "Lalkę", "Ludzi bezdomnych", "Zbrodnię i karę", "Granicę" i "Nad Niemnem".

  OdpowiedzUsuń
 18. Większość moich lektur tu widzę, jednak oszczędzono nam np. "Nad Niemnem" czy "Zbrodnię i karę" (aczkolwiek tej książki właśnie żałuję, że nie ma). :)

  OdpowiedzUsuń
 19. Cztery ostatnie z Twojej listy lektur polecam szczególnie :)

  OdpowiedzUsuń
 20. Też jestem w II liceum i zdecydowanie najbardziej pociąga mnie "Lalka" :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mnie również, choć chyba bardziej nie mogę się doczekać "Zbrodni i kary" :)

   Usuń
 21. Ja wiem na razie jedynie o "Królu Edypie", co od innych okażę się jeszcze, lecz mam nadzieję, z enie będzie ich aż tyle, nawet mogę miec pewnosć, gdyż jestem na profilu bio-chem-mat ;)

  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Masz "Króla Edypa"? Współczuję. Dla mnie to jedna z najgorszych książek jakie kiedykolwiek przeczytałam. Dobra, już więcej nie piszę, nie chcę Cię zniechęcać ;)

   Usuń
 22. Także jestem w drugiej klasie liceum i także na rozszerzeniu z polskiego, ale póki co wiem tylko, że będziemy czytać "Pana Tadeusza", "Dziady", "Kordiana", "Nie-boską..." oraz "Fausta" i "Folwark zwierzęcy". Pełnej listy jeszcze nie znam, ale coś czuję, że niektórymi z tych książek będę zachwycona :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Och i podobno "Mistrza i Małgorzatę", ale to prawdopodobnie później, może nawet w następnej klasie ;)

   Usuń
 23. Czytałam wszystkie ;) i nie narzekałam, może trochę przy "Nie- boskiej..." ;)

  OdpowiedzUsuń
 24. "Pan Tadeusz" to moja ulubiona lektura, i w ogóle jedna z ulubionych książek. Szkoda, że ta epopeja bywa przez tak wielu uczniów niedoceniana...

  OdpowiedzUsuń
 25. Chciałabym wrócić do szkolnych lat i przeczytać wszystkie lektury wymienione przez Ciebie. To były czasy!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak chcesz, możemy się zamienić miejscami :3

   Usuń
 26. większość z nich przeczytałam :DD
  obserwuję i zapraszam do mnie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zaraz odwiedzę Twojego bloga i również Cię zaobserwuję ;)

   Usuń
 27. "Lalka" i "Zbrodnia i kara" - moje ulubione lektury szkolne ;)

  OdpowiedzUsuń
 28. Ja też mam teraz "Pana Tadeusza", a pozostałych nie pamiętam. ; p

  OdpowiedzUsuń
 29. Nie przepadam za rządną z wymienionych książek, co nie zmienia faktu, że są bardzo dobrze napisane. Po prostu nie w moim stylu, ale ogólnie to bardzo dobre książki. :)
  Zapraszam do mnie na nowości na coolturalny-tygodnik.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 30. Zbrodnię i karę znam, reszty nie czytałam :P

  OdpowiedzUsuń
 31. Też jestem w drugiej klasie licealnej z rozszerzonym językiem polskim! Jednak nie lubię lektur szkolnych, chociaż książki ogólnie lubię czytać bardzo. Mam jakąś awersję co do lektur. Niedawno omawialiśmy książkę pt. "Cierpienia młodego Wertera" i mimo jej niewielkiej objętości, nie przeczytałam jej w całości. :D. Jutro będziemy omawiać książkę pt. "Giaur". Co do innych, to między innymi, do omówienia są te lektury pod tytułami: "Pan Tadeusz", "Dziady" (różne części), "Lalka", "Ludzie bezdomni", "Nad Niemnem" i tym podobne, i tak dalej... :-). Ale zapoznam się też z niektórymi lekturami spoza kanonu, bo mogą być na maturze, zresztą omawialiśmy niedawno informator maturalny i wiadomo mniej więcej, co i jak. Części utworów nie ma w kanonie...

  Może i ja zrobię taki wpis lub stronę z listą moich lektur szkolnych, będzie mnie to może motywować do przeczytania ich. :-).

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...