wtorek, 23 lipca 2013

Mam zamiar przeczytać

Dziś pojawił się pierwszy tego typu post na blogu. Mam zamiar przeczytać, czyli książki, po które w najbliższym czasie sięgnę. Czytaliście je? Co o nich sądzicie? :)
Tytuł: Rozważna i romantyczna
Autor: Jane Austen


Rozważna i romantyczna to historia pełnej wdzięku i zdrowego rozsądku Elinor oraz uczuciowej i impulsywnej Marianne, która przez zamiłowanie do przygód nieomal ściąga na siebie hańbę i nieszczęście. Przedstawiając tak kontrastowo różne bohaterki, autorka ujawnia niepospolity zmysł komizmu i po raz kolejny daje wyraz przekonaniu, iż najwyższą zasadą w życiu młodej panny winien być umiar. Rozważna i romantyczna, jedna z najbardziej lubianych powieści Austen, doczekała się wielu ekranizacji, w tym znakomitego filmu Anga Lee z Emmą Thompson, Kate Winslet i Hugh Grantem w rolach głównych.Tytuł: Mansfield Park
Autor: Jane Austen


Powieść autorki Dumy i uprzedzenia to jedno z arcydzieł XIX-wiecznej prozy angielskiej. Bohaterką jest wrażliwa i nieśmiała Fanny Price, która w wieku dziesięciu lat przyjeżdża do bogatego wujostwa, mieszkających w pięknym dworze Mansfield Park, by wychować się razem z ich dziećmi. Dziewczynka traktowana jest życzliwie, mimo że jest dla rodziny tylko ubogą krewną. W spokojne życie dworu wkracza pewnego lata wielki świat w postaci zmanierowanej pary rodzeństwa przybyłej z Londynu. Brat i siostra są przyczyną ciągu dramatycznych wydarzeń, Fanny zaś, pełna skromności, dobroci i poświęcenia, staje się dla krewnych pociechą w nieszczęściu i dobrym duchem rodziny. Powieść powstała w roku 1814 odzwierciedla obawy Jane Austen przed nadchodzącą epoką, niosącą zniszczenie zasad, tradycji i dawnych eleganckich form życia, których symbolem był stary dwór.


Tytuł: Opium w rosole
Autor: Małgorzata Musierowicz


Piąty tom z wielokrotnie wznawianego i tłumaczonego na wiele języków cyklu Jeżycjady. Wspaniała, pełna humoru i kształcąca dla młodego pokolenia lektura. Autorka, prezentując losy rodziny Borejków i ich przyjaciół, przedstawia realia życia, codzienności w czasach peerelowskich.

18 komentarzy:

 1. Mam za sobą kilka części Jeżycjady, ale było to tak dawno temu, że nie pamiętam dokładnie, czy czytałam "Opium w rosole". Natomiast mam zamiar zapoznać się w końcu z twórczością Jane Austen.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z Jeżycjady przeczytałam tylko "Idę Sierpniową". Mam wielką ochotę na "Kłamczuchę", dlatego jak najszybciej muszę ją wypożyczyć :) Co do Jane Austen- już nie mogę się doczekać, żeby przeczytać jej powieści :)

   Usuń
 2. "Opium w rosole" będę niedługo czytać w szkole jako lekturę :) zobaczymy czy mi się spodoba :))

  zapraszam do siebie, recenzjuję w wersji youtubowej, może przypadnie Ci do gustu :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To w takim razie masz świetne lektury! :) Ja niestety nie mam takiego szczęścia i moją ostatnią lekturą był "Król Edyp" :( Już do Ciebie wpadam! :*

   Usuń
 3. Nic z tego nie czytałam, lecz życzę ci miłego czytania.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję :) Dam znać, czy warto jest sięgnąć po te książki, czy nie.

   Usuń
 4. Odpowiedzi
  1. Miło słyszeć, że ktoś ma podobny do mnie gust i będą mu towarzyszyć te same książki w wakacje :)

   Usuń
 5. Póki co nie czytałam żadnej z tych książek, jednak "Rozważną i romantyczną" mam w planach ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja już od dłuższego czasu planuję przeczytać "Rozważną i romantyczną", ale zawsze brakowało mi czasu :(

   Usuń
 6. "Opium w rosole" chyba najmniej lubiłam z całej Jeżycjady, ale może dla tego, że było lekturą ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To na pewno dlatego :) Ja bardzo polubiłam panią Musierowicz, dlatego "Opium w rosole" koniecznie muszę przeczytać :)

   Usuń
 7. Nie czytałam ani jednej, ale książek pani Musierowicz nie lubię, więc raczej nie sięgnę. A Jane Austen - zobaczymy :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na początku też nie przepadałam za książkami Małgorzaty Musierowicz. Dopiero teraz się do nich przekonałam, a "Idę sierpniową" przeczytałam jednym tchem :)

   Usuń
 8. Hey!
  Zostałaś nominowana do TVB, szczegóły na dajanka-a.blogspot.com
  :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Oo! chciałabym przeczytać "Idę sierpniową" - ostatnio czytałam w ramach lektury szkolnej "Kłamczuchę" i bardzo spodobał mi się styl pisania Musierowicz - taki prosty, przystępny. Mam nadzieję, że jeszcze niedługo będę miała okazję przeczytać którąś z jej książek :)

  Pozdrawiam i zapraszam do siebie na: books-pal.blogspot.com :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. *"Idę sierpniową", o której wspominałaś w kom. wcześniej i "Opium w rosole" :>

   Usuń
 10. Uwielbiam całą Jeżycjadę a Kłamczucha to jedna z zabawniejszych książek z tej serii. Rozważną i romantyczną mam w planach jeszcze na lipiec, mam nadzieję, że uda mi się tę książkę przeczytać jeszcze w tym miesiącu a z kolei Mansfield Park znajduje się u mnie w planach nieco dalszych.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...